Ondřej Vratislav Vyšehradský

Zwei EP /2011/

07/01/2012 autor: OVV

Pražský indie-folkový duo Zwei konečně vydalo, mnou dlouho očekávanou, nahrávku. Sice se jedná jen o dvě písničky, přesto obsahuje jeden z písničkářskejch klenotů uplynulýho roku. Tím mám na mysli naprosto svěže znějící i producentsky dotaženou skladbu Lay Low. Píseň opřená o silnej kytarovej riff, kterej má svý kořeny v rock'n'rollu, podporuje výborně vybroušenej refrén. Měl jsem to štěstí pozorovat počátky písničky, tenkrát se jmenovala Coast a možná jí ještě najdete někde na youtube. Už tenkrát mě zaujala svojí energií. Pak ji kluci přepracovali, ztratila svůj původních nádech a já si řikal, že je to škoda. Atmosféra ve studiu ale písni prospěla a za přítomnosti vynikajícího a ostřílenýho bubeníka Honzy Janečka získala zase na někdejší síle. Při vygradování refrénu se sice nemůžu ubránit dojmu z příliš okatý inspirace kapelou Junip, ale za zásadní problém to nepovažuju. Každej je něčím ovlivněn a zbytek písně má jednoznačně vlastní tvář.

Nadšení ovšem vyprchalo během poslechu skladby Sarajevo. Byť se jeví úvodní riff ještě o chlup silnější, refrén je výborně rozfrázovanej a snadno zapamatovatelnej, tak po úvodu se písnička zacyklí ve stejnym schématu a nikam už se nerozvine. Což je škoda. V tomto případě by možná kapele prospěl nějaký pohled z venčí. Ona mi ta vyklidněná a uvolněná pasáž nepřijde tak silná, aby se v písničce víckrát opakovala. Upřímně jsem čekal stejnou erupci emocí jako v Lay Low, ale dočkal jsem se jen slepýho náboje.

Zvuk kapely pochází ze studia Psáry, který se celkem solidně začíná zabydlovat na mapě český nezávislý muziky, a kvalitativně mu nelze nic vytknout. Z hlediska osobního dojmu si myslim, že by Zwei víc prospěl špinavější nádech, aby dokázal jejich nahrávku líp náladově zařadit. To už ale bývá kolikrát práce producenta. Zwei by si do budoucna měli někoho sehnat.

1 komentář | Kategorie: hudební recenze. | Tagy:

One Comment

  1. Super! Konečně, dlouho jsem na to čekal. Se těším na jejich koncíky.

Leave a Reply

Required fields are marked *