Ondřej Vratislav Vyšehradský

Peter Pan Complex, Holden Caulfield, Oliver McGillick, The Dogsbodies: Rock Café 3.2.2012

04/02/2012 autor: OVV

Mondénní kapely, mondénní večírek – drbání na baru, seznámení s novejma lidma, pozdravy se starejma známejma – prostě rybníček. Ale to hlavní, co mě ten večer zajímalo byly kapely. Mladý podhoubí pražský indie scény a já byl zvědavej, jak tady na tom teda jsme – zdravim do Brna!

Speciální večer u příležitosti křtu EP Holden Caulfield otevřela gymplácká parta The Dogsbodies. Oproti předchozímu koncertu ze Chapeau Rouge zahráli rozhodně sehraněji, ovšem jejich muzika mě nebaví. Je to uvězněný v tradičních rockovejch postupech a jenom místama se ozvou skutečně zajímavý nápady. Bohužel mezi sebou zatím nemaj nikoho, kdo by to dokázal pořádně rozeznat a vytěžit z toho. Synth tomu taky moc nepřidá, když chybí invence a trochu agilnější práce se zvukem. Zkrátka a dobře, u týhle party si budeme muset ještě počkat.

Oliver McGillick má jeden z nejcharisma­tičtějších hlasů na pražský písničkářský scéně. Dokáže zazpívat tak naléhavě, že to člověka nenechá chladným. Bohužel jeho písničkářství staví na poměrně utahanejch motivech, který po 4 skladbách přestanou bavit. Napsat nějakej svěží song, u kterýho si posluchač řekne „wow“, je přesně to, co Oliver v současný chvíli nejvíc potřebuje.

Hlavní hrdinové večera, totiž Holden Caulfield, skutečně přilákali největší počet diváků. Zvědavci se přišli podívat na to, čemu se v našich e-zinech vznešeně říká: Mladí a talentovaní! Sál se zaplnil ze 3/4 a čekal, co bude. Než TO přišlo, byla půlka obecenstva pryč – část na baru a část ve foyer. Holden Caulfield totiž vůbec nejsou tak dobrá kapela, jak se tváří. Rytmika nedržela příliš pohromadě (bubeník mi nepřišel vůbec přesvědčivej a místama si s basou moc nerozuměl). Zpěvák Martyn by se měl naučit zpívat; no a kytarista.. ten aspoň rozdával úsměvy. Problém Holden Caulfield jsem viděl v tom, že první 3/4 jejich setu se skládaly z unavenejch písniček bez silný melodie; bez motivu, kterej diváka přiková. A ani ta atmosféra, na kterou se asi snaží sázet, nebyla dostatečně vybudovaná, aby mě dokázala přesvědčit. Koneckonců, ani diváci nehýřili během skladeb výraznym nadšením. Jednoznačně největší odezvu dostala kapela při posledních 3 skladbách. Zejména při těch, který v sobě nesou dravost a silnej refrén. V tom momentě to začalo fungovat. A kluci si napravili reputaci. Vzpomínám na akustickej set HC loni v Rubínu. Mělo to v sobě přesně to, co jako elektrifikovaná kapela zatím nedokázali najít. Základ v nich je a přes ostrý tóny tohodle hodnocení je třeba mít stále na paměti, že za rok můžou bejt někde úplně jinde.

Jako poslední zahrála poměrně mimozemská formace Peter Pan Complex. Jejich hudba rozhodně není pro každýho, což odráží počet zbylých diváků v sále, ale já to jejich sdělení dokázal přijmout a užíval si tu zvláštní psyche­delickou živel­nost. Zatím se můžou pyšnit jen jedinou nahranou písničkou, ale ta její nálada mě baví. Asi je to tím, že jsem fanda Radiohead, a ani Sonic Youth mi nejsou cizí, a oni dokázali oba vlivy zajímavě zpracovat – a navíc to dochutit vlastním charismatem. Ten se jednoznačně opírá o éterickýho zpěváka, ze kterýho cejtim mimořádnej prožitek z hudby, kterej předává dál. Nutno teda říct, že ten večer zpíval otřesně, ale celkově jsem mu to prominul, protože měl v sobě něco uhrančivýho. Na nahrávce je slyšet, že má zajímavou barvu hlasu a i výraz plně koresponduje s tím, co kapela hraje. Z mýho pohledu se jedná o velmi muzikální partu kluků, který maj jasno v konceptu. Vyzdvihnout musím hlavně bubeníka, kterej skvěle cejtil dynamiku skladeb, stejně tak hlavního kytaristu, kterej pracuje s vazbícíma plochama. Jeho styl byl oproti předchozím interpretům nesmírně osvěžující. Jediný, co kapele chybí k dotaženosti je zkušenost. Soustředit se víc na přesnost a přece jen ještě vyštelovat kapelní zvuk. Těšim se na novou nahrávku, snad mě nezklame.

1 komentář | Kategorie: hudební recenze. | Tagy:

One Comment

  1. Pingback: Holden Caulfield: Inflate with ballons /2012/ « _karbo.

Leave a Reply

Required fields are marked *