Ondřej Vratislav Vyšehradský

Vlastimil Vondruška – Přemyslovská epopej

15/04/2014 autor: OVV

Právě jsem dočetl tetralogii Přemyslovská epopej od Vlastimila Vondrušky a zažívám z toho zvláštní pocit prázdnoty. Nasákl jsem do sebe skoro 2500 stran, ale nemám moc, na co bych vzpomínal. Možná na úvodní dramatickou scénu, kdy mladý Přemysl I. Otakar uháněl zasněženou krajinou zachránit svého mladšího bratra Vladislava Jindřicha. Ještě bych si vybavil šarvátky krále Václava s Mongoly, ostatně, hezká byla i bitva u Lehnice. Dílo se zkrátka příliš silnými momenty nemůže chlubit. Navíc postavy jsou poměrně dost ploché, včetně panovníků, o kterých to celé je.

Přesto mě to bavilo číst. Tato jednoduchost a plynulý vyprávěcí styl je příjemný a odpočinkový. Zkrátka relax na dovolenou. Jediný výrazně dramatický prvek měla tetralogie v tom, jak vyloží vraždu posledního Václava. Bohužel jsem byl stejně nakonec zklamán.

Troufám si tvrdit, že si tentokrát vzal Vlastimil Vondruška příliš velké sousto. Po dramatických dějinách přemyslovských králů jen encyklopedicky klouže. Je to daň rychlosti a množství, se kterou publikuje své knihy, většinou historické detektivky. Škoda, že Přemyslovskou epopej neuchopil jako svůj opus magnum.

Bez komentáře | Kategorie: osobní. | Tagy:

Leave a Reply

Required fields are marked *