Ondřej Vratislav Vyšehradský

Pátek třináctého

14/11/2015 autor: OVV

Pátek třináctého listopadu dva tisíce patnáct. Datum, které vstoupí do dějin Evropy jako druhý černý pátek. Je naprosto jisté, že se Evropa změní. Ale jak? V následujících volbách určitě posílí ultra-konzervativní politické křídlo, body budou sbírat i konzervativní a liberálně-konzervativní strany, které budou akcentovat posílení bezpečnostních složek a omezení otevřenosti společnosti vůči cizincům. Budou tendence zcela zastavit migrační vlny, evropští muslimové budou pod drobnohledem a je otázka, jak 4 milionová menšina bude na nálady bílých Evropanů ovládnutých strachem reagovat. V absurdní rovině by mohla nastat i občanská válka. Minimálně situace v aglomeracích typu Paříž bude ve vybraných čtvrtích velmi zajímavá.

Evropa je zatažena do války, kterou si nepřála. Opět si jí nepřála, ale je to válka, kterou musí vybojovat. Osobně si myslím, že i přes potenciálně zvýšené nebezpečí dalších útoků je třeba tvrdě zasáhnout proti IS v Levantě i odhalovat teroristické buňky v Evropě. Možná se ještě dočkáme doby, kdy se obnoví branná povinnost.

Díky vyšším výdajům na bezpečnost se zvýší ekonomický tlak na stát a zejména na štědrý sociální systém. To patrně bude kritický okamžik. Bude vůbec silně zadlužená Francie dlouhodobě schopná financovat takovou akci? Vysoké zadlužení má i Velká Británie, Španělsko i Itálie, kde podobné útoky také hrozí. A co Německo? Co budeme dělat, až se nějaký útok podnikne i v Berlíně?

4 komentáře/ů | Kategorie: úvahy.

Comments (4)

 1. Mě to přijde jako reakce na propagandu po atentátu na Ferdinanda.

  1. Co mi je do toho. Ztotožňuju se s národním státem? Proboha proč? To nikdo nečetl Sbohem armádo?
  2. NIJAK přímo mě ani tebe atentáty na sousedku neohrožují. Chceš-li hysterčit, proč zrovna u toho? Cítíš se „občansky“, tudíž nacionalisticky. Asi bych poslouchat Landu. Ne Lukášw, ale toho DRUHÝHO :-).
  3. I kdyby teroristi vyhodili pražskej Vyšehrad do povětří, nejlepší reakcí je NEZÁJEM. Kdybys o tom nemluvil, a kdybych o tom ani já nemluvil, ani můj soused co má maturitu, kdyby o tom nemluvil, tak CO Z TOHO?

  Jasně. Nikdo tě netahá na frontu, abys to dostal z kulometu. Ale sloužíš svou reakcí účelu, který je v podstatě stejný. Radikalizace.
  Někdo pak na tu frontu bude muset. Kdyby nám to bylo u zadele, myslíš, že by se nějakej další ujo odpálil uprostřed třeba toho Berlína?

  Těžko.

  • No já tady dělám vlastně to samý. rači to smaž.

   opravy: „Asi bych doporučil poslouchat Landu. Ne Lukáše, …“

  • Bogu – svůj komentář jsem psal jako chabý pokus o odhad vývoje situace. Pod tíhou emocí jsem si zahrál na politického analytika a ještě jsem dodal hobití radu, aby se proti radikálům tvrdě zasáhlo. Jestli to vnímáš, jako naskočení na vlnu radikalizace, tak jsem překvapen. Já chci, aby našli viníky a zasáhli proti nenávistné ideologii, která se schovává za náboženstvím.

   Mlčet není správné řešení. O tom problému se mluvit musí, ale věcně. Což se neděje. Ale to pořád není důvod k apatickému mlčení. Naopak vlna solidarity a diskuze lidi spojuje a to je to, co je nyní nejvíce potřeba.

Leave a Reply

Required fields are marked *