Ondřej Vratislav Vyšehradský

o meme

05/03/2016 autor: OVV

Další typickou ukázkou toho, jak bývá zneužit dobrý nápad jsou oblíbené internetové vtipy/obrázky nazývající se meme. Vše začalo u humoru. Nekonečná míra cynismu a ironie si brzy získala miliony fanoušků a z legrace se stal fenomén. Úspěch bych vyložil asi takto – jednoduché, úderné, snadno dostupné a hlavně – mem může vytvořit úplně každý.

Tento poslední bod byl začátek konce. Z úspěchu memů se totiž záhy vydělily koncepčně velmi podobné motivační citáty, ale místo společného humoru v nich autoři sdílí domněle osudové životní pravdy. Složité mezilidské vztahy jsou většinou sebestředně zplošťovány do úderných hesel s kýčovitými obrázky. U jednodušších lidí to má nesmírný úspěch. Bohužel.

Kromě těchto memeheretiků se ale rýsují další odpadlíci. Jsou to tzv. jízlivé memy. Většinou poukazující na nějakou „nespravedlnost“ nebo „povrchnost“ světa. Příklad z poslední doby je o Leovi po zisku Oscara. Na jedné fotce vysmátý DiCaprio, na druhé starý Ennio Morricone. Pod tím srovnávací text, že všichni mluví o Leovi, přičemž Morricone získal také svého prvního Oscara a to dokonce po více než 50 letech urputné práce. Nespravedlnost! Hm. Problém tohoto „názoru“ je ten, že DiCaprio je herecká hvězda, je to ten, kdo je vidět, on je ten, kdo prodává filmy. Zatímco hudební skladatel, byť je nesmírně důležitou postavou v týmu kolem filmu, je „muž v pozadí“. Toto jízlivé meme je tedy zavádějící. Každý má totiž jinou profesi a funkci v rámci filmového průmyslu.

Stejně jako stovky dalších jízlivých memů i toto, domněle odhalující „hloupost lidí“, denně sdílí miliony uživatelů. Zcela vážně. Jenže ono to kolikrát není ani vtipné, i když to jako vtip chcete brát. Internetová generace má sice výhodu v tom, že má lehce dostupné informace, jenže se ukazuje, že lidé je hledat nechtějí, často je to ani nenapadne. A když se k nim nějaké dostanou, neumí je kriticky zpracovat, často je to ani nenapadne. Možná v tom určitou roli hraje impulzivnost, ale stejně to považuji za chybu. Dochází totiž k nedorozumění a přelévání něčí žlučovitosti na někoho, kdo s ní nemá nic společného, ale prostě se jí zrovna neumí ubránit.

1 komentář | Kategorie: úvahy. | Tagy:

One Comment

  1. Přečti si Dawkinse, jeho koncept memu vychází z darwinismu. Ale od Dawkinse je super i popularizace biologie (Sobecký gan, Slepý hodinář) i ateismus – God Delusion, tu teď mám ve čtečce.
    Memy a marketing – Roschkoff.

Leave a Reply

Required fields are marked *